24.12.2021 | 4 min branja | Blog

Pametno zdravstvo za vse

Ohranjanje zdravja se z moderno tehnologijo spreminja. Če ste se že kdaj prek spleta naročili na obisk pri zdravniku, ali uporabljali pametno uro za spremljanje svoje telesne pripravljenosti, ste že postali del revolucije pametnega zdravstva. Svetovno prebivalstvo narašča in se stara, zdravstvene potrebe pa postajajo vse bolj zapletene, zato narašča tudi potreba po učinkovitejšem zdravstvenem sistemu in uporaba pametne tehnologije.

Poleg telemedicine – spletnih in telefonskih zdravstvenih posvetovanj in obravnav – so sestavni del pametnega zdravstva tudi nosljive naprave, kot so pametne ure in merilniki, aplikacije za bolnike in uporaba virtualne resničnosti.

Po ocenah strokovnjakov je pandemija covida-19 za kar desetletje pospešila uvedbo pametnega zdravstva. Trg zdravstvene analitike pa naj bi do leta 2027 zrastel na 23,5 milijarde ameriških dolarjev (20,72 milijarde evrov).  

Kaj so prednosti pametnega zdravstva?

  • Personalizirano zdravstveno varstvo - Boljše zbiranje in analiza zdravstvenih podatkov sta olajšali personalizacijo zdravstvenega varstva za posameznika z bolj prilagojenimi recepti in natančnejšimi kliničnimi odločitvami.
  • Manj sprejemov v bolnišnico - Aplikacije in nosljiva tehnologija, kot so pametne ure in merilniki, kroničnim bolnikom olajšajo dostop do zdravstvene oskrbe kar od doma. Spremljanje kazalnikov njihovega zdravstvenega stanja poteka v realnem času, podatki se analizirajo, njihovi zdravniki lahko prejmejo opozorila in izdajo zdravila, kar zmanjša potrebo po obisku bolnišnice.
  • Napovedovanje in preprečevanje zdravstvenih stanj - Zbiranje in analiza masovnih podatkov omogočata, da lahko zdravstvena stanja predvidimo in preprečimo, če dovolimo dostop do osebnih dejavnikov tveganja. Poleg tega lahko to pomaga ljudem, da spremenijo navade in tako izboljšajo svoje zdravje.
  • Znižanje zavarovalnih premij - Pametno zdravstvo ima velik potencial za znižanje stroškov zdravstvenega zavarovanja, saj s spremljanjem posameznikove aktivnosti in kazalnikov zdravja, tudi življenjskega sloga in okolja, podjetjem olajša predvidevanje tveganj in ljudem pomaga, da postanejo bolj zdravi. Nekatere zavarovalnice po svetu že ponujajo spodbude, kot so pametne ure in popusti.
  • Dostopno za vse - Pametno zdravstvo pomeni možnost za izboljšanje zdravstvene oskrbe tudi v najbolj oddaljenih predelih sveta s pomočjo aplikacij ter z obravnavo bolnikov po videu in telefonu. Izjemno priljubljene so postale tudi virtualne vadbe, kar pomeni, da je manj potrebe po dragem članstvu v telovadnici.

Kako lahko pametno zdravstvo pomaga vam in vaši družini?

Odrasle osebe:

  • Test urina za domačo uporabo - Rezultate testa na okužbe urinarnega trakta, ki ga lahko opravite doma, zdravniku pošljete preko vašega pametnega telefona, s čimer se zmanjša potreba po obisku zdravnika. Ta pa vam lahko po virtualni poti po potrebi predpiše antibiotike.
  • Merjenje kakovosti spanja - Pametne ure imajo ponavadi tudi merilnike spanja, ki spremljajo trajanje in kakovost spanca, zaznavajo nepravilnosti, kot je spalna apneja, ter nudijo nasvete za izboljšanje spanja.
  • Odkrivanje raka - Pametna tehnologija za odkrivanje raka bi lahko kmalu postala nekaj povsem vsakdanjega. Funkcionalni nedrček iTBra spremlja prsi in pošilja podatke o tveganju za raka vašemu pametnemu telefonu.

Otroci:

  • Merilniki glukoze - Merilniki glukoze nenehno spremljajo raven krvnega sladkorja v telesu, in določajo potrebno količino inzulina, ki se nato samodejno dovaja s črpalko. To lahko pomaga, da se otroci naučijo nadzorovati sladkorno bolezen.
  • Pametni termometri - Pametni termometri merijo temperaturo in podatke o tem pošiljajo v aplikacijo na pametnem telefonu, da starši vedo, ali morajo ukrepati.
  • Pametni inhalatorji - Veliko smrti zaradi astme bi lahko preprečili z ustreznim ukrepanjem. Pametni inhalator pomaga bolniku spremljanje zdravil, ga opomni, naj vzame odmerek in je še posebej koristen za tiste, ki se šele učijo obvladovanja svojega zdravstvenega stanja.

Starejše osebe:

  • Merilniki srčnega utripa - Merilnik srčnega utripa je pritrjen na vaš prsni koš, da zaznava morebitne nepravilnosti. Podatki se nato pošljejo na vaš pametni telefon. Tudi nekatere pametne ure, kot je Apple Watch Series 4, imajo to funkcijo, čeprav je tehnologija še v razvoju.
  • Telemedicina - Virtualno posvetovanje z zdravnikom po telefonu ali videu je bila dobra rešitev v času ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 in bo še naprej pomembno za ljudi v oddaljenih krajih ali za tiste, ki niso mobilni.
  • Sistemi za spremljanje dogajanja doma - Ti visokotehnološki sistemi spoznavajo posameznikove navade in opozarjajo skrbnike na spremembe v gibanju in zaznajo morebitne padce oskrbovanca. Nekateri sistemi delujejo tudi v povezavi z drugimi napravami, kot sta merilnik krvnega tlaka in termometer, kar omogoča celovit vpogled v posameznikovo zdravstveno stanje.

G24 zdravstvena zavarovanja poskrbijo za zdravje tudi brez pametnih aplikacij

 Dokler se napredek na področju zdravja ne zgodi, se lahko zanesete na dopolnilno zdravstveno zavarovanje G24 Zdravje, ki poskrbi, da pri zdravniku ni potrebno doplačati za storitve ali zdravila. Če si želite krajših čakalnih dob za preglede pri specialistih ali diagnostične storitve, pa je na voljo tudi nadstandardno zdravstveno zavarovanje G24 Specialisti