Blog & novice
04.12.2024 | 7 min branja | Blog
Laboratorijske preiskave - ali veste kaj je dobro in kaj slabo?
Rezultati laboratorijskih preiskav so povezani z vašim načinom življenja, dobrimi in slabimi navadami, raso, spolom, starostjo, kroničnimi obolenji in trenutnimi boleznimi. Vendar pa je pomembno poudariti, da se zgolj iz številk izvida ne da narediti povsem natančnih zaključkov, zato je dobro, da se o rezultatih pogovorite z vašim osebnim zdravnikom in ne sklepate po svoje.
Da bodo rezultati preiskav pokazali dejansko stanje v vašem telesu, je priporočljivo, da v laboratorij pridete na tešče oziroma, da vsaj 12 ur pred odvzemom krvi ali drugih vzorcev ne zaužijete hrane ali pijače (razen vode). Nekatere spremembe v telesu se zgodijo hitro, druge počasneje, kar lahko pomembno vpliva na rezultate laboratorijskih preiskav. Če na primer pred odhodom v laboratorij pojeste dva rogljička in ju poplaknete z velikim kozarcem sladke gazirane pijače, se bo zdravnik ob pogledu na rezultate kar zgrozil.
Od česa so odvisni rezultati laboratorijskih preiskav?
Rezultati laboratorijskih preiskav so povezani z vašim načinom življenja, dobrimi in slabimi navadami, raso, spolom, starostjo, kroničnimi obolenji in trenutnimi boleznimi. To je razlog, zakaj večine vrednosti na izvidu ne moremo jemati kot samostojnih pokazateljev določenih bolezni, ampak jih mora zdravnik smiselno povezati s simptomi in drugimi podatki. Šele na podlagi vseh povezanih dejstev lahko postavi diagnozo.
Kako do laboratorijskih preiskav?
Na krvne preiskave vas lahko poleg vašega osebnega zdravnika vsakih nekaj let napoti tudi tako imenovana “referenčna sestra”, ki deluje v programu Referenčnih ambulant družinske medicine. Glavni cilj tega programa je zmanjševanje ogroženosti za bolezni srca in žilja v srednjem življenjskem obdobju ter zmanjšanje zgodnje umrljivosti in invalidnosti zaradi bolezni srca in žilja ter drugih kroničnih bolezni. V ta namen diplomirana medicinska sestra opravi pregled pacienta, sledijo tudi laboratorijske preiskave. V referenčno ambulanto lahko na pregled pridejo osebe nad 30 let starosti, če pa je v družini kakšna kronična bolezen, pa tudi prej. Referenčna ambulanta skrbi tudi za vodenje urejenih kroničnih bolnikov in za izvajanje sistematičnega preventivnega presejanja in obravnave opredeljenih oseb. Za pregled in laboratorijske preiskave vam ne bo treba doplačati, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje, pa še pravilno interpretacijo rezultatov izvida dobite pri svojem zdravniku.
Kaj pomenijo vrednosti na izvidu laboratorijskih preiskav?
Pri pojasnjevanju izvidov za laično uporabo vam bodo najbolj koristili podatki o stanju levkocitov, eritrocitov in trombocitov ter stanje hemoglobina, krvnega sladkorja (glukoze) in maščob (holesterol, trigliceridi). Če vam izmerjena vrednost 266 pri K-trombocitih ne pove kaj dosti, vam bodo v pomoč referenčne vrednosti. Te so podane od – do in določene na podlagi statistike, zato veljajo za večino oziroma za 95 % ljudi. Prav zato majhna odstopanja še ne pomenijo, da ste zboleli, saj so to le okvirno določene najvišje in najnižje vrednosti.
Za lažjo predstavo si oglejte mejne vrednosti nekaterih najpomembnejših oznak krvne slike:
- Levkociti: 4,0 – 10,0 10^9/l – predstavljajo obrambo našega telesa.
- Eritrociti: 4,5 – 6,3 10^12/l (moški) – po krvi prenašajo kisik in ogljikov dioksid.
- Hemoglobin: 135 – 175 g/l (moški) – pomemben za prenos kisika.
- Hematokrit: 0,40 – 0,54 l/l (moški) – delež rdečih krvnih celic v krvi.
- Trombociti: 150 – 450 10^9/l – pomembni za strjevanje krvi.
- Glukoza: 3,9 – 6,1 mmol/l – raven krvnega sladkorja.
- Holesterol: < 5,0 mmol/l – skupni holesterol.
- Trigliceridi: < 1,7 mmol/l – vrsta maščob v krvi.
O tem, kaj povzročajo večji ali manjši odmiki od povprečnih vrednosti posameznih rezultatov, povprašajte svojega zdravnika, ki vam jih bo pojasnil na podlagi vašega spola, starosti, življenjskih navad in drugih vplivov. In predvsem nikar ne sklepajte prehitro, saj se marsikaj od rezultatov da popraviti, zato si preberite nekaj nasvetov.
Kako lahko izboljšate rezultate laboratorijskih preiskav in svojo krvno sliko?
Recept za izboljšanje rezultatov laboratorijskih preiskav je pravzaprav zelo enostaven, če si zapomnite, da sta najbolj pomembni:
- zdrava in uravnotežena prehrana ter
- redna telesna vadba.
Zdrava prehrana ima izjemno vpliv na rezultate krvnih preiskav. Prekomerno uživanje škodljivih maščob, preveč sladkorja in vseh hranilnih snovi oropanih živil (bela moka, bel oluščen riž, bele testenine …), preveč soli, konzervirana ter industrijsko pripravljena hrana so glavni vzroki za odmik od povprečnih vrednosti v izvidih močno (nad zgornjo ali pod spodnjo mejo). Paziti morate, da ne pogosto uživate sadje, ribe in zelenjave. Če se močno oddaljite od smernic zdravega prehranjevanja, pa se lahko pojavijo še drugi znaki zdravstvenih težav, kot so debelost, bolezni srca in ožilja in še bi lahko naštevali. Poleg prehrane morate žejnemu telesu zagotoviti tudi dovolj tekočine (voda, mineralna voda, nesladkan čaj) in vsak dan dovolj počitka.
Telesna vadba ali aktivnost je nujna za krepitev delovanja srca, pljuč in ožilja, saj so na ta način vse celice v telesu dobro preskrbljene s kisikom. Z redno vadbo okrepite mišice, razgibate sklepe in vplivate tudi na psihično stanje oziroma boljše počutje. Če se premalo gibate, se to pozna v vašem telesu, na izvidih preiskav in vašem počutju. Poleg tega se v krvi, ki vsebuje mnoge informacije iz celega telesa, pokaže tudi vpliv stresa na vaše telo.
Če se v vašem telesu zaradi različnih razlogov poruši ravnotežje in vam začne primanjkovati določene snovi (npr. železa, kalcija ali česa drugega), vam bo na podlagi izvida zdravnik predpisal ustrezna zdravila ter dopolnila k prehrani. Držite se njegovih navodil in dopolnil ne uživajte kar tako, čez palec, saj se bo tudi to pokazalo na izvidu. Preiskave lahko pokažejo tudi znake kakšnih bolezni, zato vas lahko zdravnik napoti na dodatne preiskave ali dobite napotnico za pregled pri specialistu.
Kako hitreje do preiskave ali termina pri zdravniku specialistu?
Nadstandardno zdravstveno zavarovanje G24 Specialisti vključuje specialistične obravnave in specialistične ambulantne storitve, ki so potrebne za postavitev diagnoze oziroma za zdravljenje novonastalih bolezni in poškodb. Če dobite od svojega zdravnika napotnico za pregled pri specialistu ali diagnostično preiskavo in imate zavarovanje G24 Specialisti, enostavno stopite v kontakt z Asistenco Zdravje, kjer dobite termin za obravnavo (najpogosteje že v 10 dneh) in morebitna dodatna navodila.
Zavarovanje G24 Specialisti vam omogočajo naslednje storitve:
- pregled pri zdravniku specialistu, za katerega ste prejeli napotnico,
- pripadajoče osnovne slikovne, funkcionalne in laboratorijske preiskave in osnovne meritve (npr. UZ ultrazvok, RTG rentgen, EKG, EMG, patohistološke preiskave) ter
- pripadajoče enostavne ambulantne posege (npr. aplikacija blokade, punkcija, ki se lahko izvedejo v okviru specialističnega pregleda).
Spoznajte zavarovanje G24 Specialisti

