30.01.2024 | 7 min branja | Blog

Prometni zastoji, avto igre in nasveti za kratkočasenje otrok

Prometni zastoji vsem voznikom predstavljajo enega največjih izzivov na cesti. Gre za preizkus potrpežljivosti, ki ga le redki opravijo brez napak. Voznikom, ki se znajdejo v njih, prometni zastoji predstavljajo vir frustracij in nelagodja. V zastojih na cesti pa ne trpijo le odrasli. Nizko toleranco do prometnih konic imajo pogosto tudi najmlajši člani v gospodinjstvu. Kratkočasenje otrok v prometnem zastoju in ohranjanje mirne glave ni preprosto, še posebej, ko že dolgo stojite v koloni. 

Žal ne moremo storiti ničesar, da bi se kolone prej razpršile. Lahko pa se potrudimo, da so znosnejše in da za volanom ne izgubimo živcev. A kako to storiti?

Ponujamo nekaj nasvetov, kako kratkočasiti otroke v prometnem zastoju in kako te preživeti – tako se običajna vožnja z avtom ne bo spremenila v stresno odisejado.

prometni-zastoj.jpg

Prometni zastoji v Sloveniji: statistični podatki in zanimiva dejstva 

Čeprav vam bodo vsi, ki se v njih znajdejo, povedali drugače, Slovenija ni država z največ prometnimi konicami. Mesta z največ prometnimi zastoji so London, Pariz in Bruselj. To pa ne pomeni, da v Sloveniji zastojev ni. Daleč od tega! 

To so mesta z najpogostejšimi in največjimi prometnimi konicami v Sloveniji:

  • Štajerska avtocestna vpadnica v Ljubljano A1. 
  • Dolenjska avtocestna vpadnica v Ljubljano A2. 
  • Primorska avtocestna vpadnica v Ljubljano A1. 
  • Gorenjska avtocestna vpadnica v Ljubljano A2. 
  • Ceste v ljubljanskem avtocestnem obroču (H3, A1 in A2). 

1891174_GSlovenia-Infographic1_121823.jpg

Poleg izgube časa, ki jih zastoji na cesti predstavljajo voznikom, in stresa, ki ga mnogim povzroča, imajo tudi resne posledice za okolje. 

Inštitut za globalno zdravje v Barceloni trdi, da bi se v evropskih mestih lahko izognili 114.000 prezgodnjim smrtim, če bi se z zmanjšanjem prometnih konic upoštevala priporočila WHO glede kakovosti zraka. V naši državi je onesnaženost zraka najvišja prav v Ljubljani. 

 

Posledice prometnih zastojev za zdravje 

Prometne konice lahko imajo neposreden fiziološki vpliv. Raziskave so pokazale, da lahko ljudje, ki so vsak dan izpostavljeni prometnim zastojem, v prihodnosti trpijo za motnjami razpoloženja. Nenehni zastoji lahko povečajo zlasti težave z nadziranjem čustev in občutke tesnobe ali pa nas bolj razdražijo. 

Poleg tega lahko takšne stresne situacije oslabijo imunski sistem.  

Za volanom ne smete pozabiti na varnost. Raven stresa je za volanom običajno najvišja, zlasti ko se nam mudi ali ko nas na zadnjih sedežih spremljajo razdraženi in objokani otroci. To lahko privede do bolj impulzivne vožnje. Ena od glavnih posledic prometnih zastojev je izguba samokontrole in zbranosti za volanom. Vse to pa vedno gre z roko v roki s pogostejšimi nesrečami, tako da je kratkočasenje otrok med prometnim zastojem ključnega pomena. 

Ne pozabite, da niste edini, ki ste podvrženi tem okoliščinam, Tveganje za nesreče in večjo nevarnost lahko povzročijo tudi vozniki okrog vas. Če ste vsakodnevno izpostavljeni prometnim konicam, močno priporočamo avtomobilsko zavarovanje, ki vključuje zavarovanje voznika in potnikov, avtomobila (kasko), pravno pomoč, odškodninske zahtevke, zaščito civilne odgovornosti in avto asistenco. Pozanimate se lahko tudi glede celovitejše ponudbe in povečajte svojo varnost za volanom. 

 

Simptomi, da ste izgubili živce v zastoju na cesti 

Ali prepoznate trenutek, ko ste za volanom pod največjim stresom? Predstavljamo najpogostejše simptome izgube živcev za volanom v prometni konici. 

Simptomi pri voznikih

  • Glavoboli. 
  • Izguba koncentracije. S tem se pojavi tudi zmanjšana zbranost. 
  • Preklinjanje, kričanje in celo zmerjanje drugih voznikov. 
  • Agresivnejša vožnja. To pomeni reaktivno pospeševanje – pogostejše stopanje na plin. 
  • Puščanje manj prostora med vami in vozilom pred vami med prometnim zastojem. 
  • Tahikardija ali aritmija. 
  • Zaspanost za volanom. 
  • Pretirana uporaba hupe.  

👉  To vas bo gotovo zanimalo: Kako ravnati v primeru prometne nesreče v tujini? 

Simptomi pri otrocih 

Kako pa lahko te težave prepoznate pri otrocih?  

  • Nekateri otroci poskušajo odpeti varnostni pas ali pritrdišče otroškega sedeža. 
  • Razdražljivost. To je pogost simptom pri otrocih, ki začnejo jokati ali si želijo vaše pozornosti. 
  • Jezno brcanje prednjih sedežev prav tako lahko pomeni, da vaš otrok izgublja potrpljenje.  

👉  Koristno: 6 namigov za mirnejše vožnje z dojenčkom 

Pravljice za lahko noč, »podcasti«, zabavne igre za otroke

Tukaj je 10 nasvetov za kratkočasenje otrok v prometnem zastoju, kjer je včasih težko obvladati živce. Morda se že zavedate, da tako vi kot vaši otroci trpite za nekaterimi od teh najpogostejših simptomov stresa. Vendar ste lahko brez skrbi. Ponujamo nekaj nasvetov, kako kratkočasiti vaše najmlajše in kako v avtomobilu preživet čas narediti bolj zabaven. Preizkusite jih tudi sami. 

1. Igrajte se igro seštevanja registrskih tablic 

Med prometno konico se je najbolje zamotiti tako, da vso pozornost namenite mentalnemu računanju. Izzovite se tako, da seštejete vse številke na registrski tablici – s tem boste spoznali tudi, kdo najhitreje računa. Poskusite lahko tudi oblikovati besede iz črk na registrski tablici. Koliko besed je skritih na registrski tablici? 

2. Pripravite otrokov najljubši seznam predvajanja 

Pripravite lahko poseben seznam predvajanja za prometne zastoje, ki vsebuje vse najljubše skladbe vaše družine. Ob prepevanju hitov, ki jih poznate vsi, se boste zagotovo zelo zabavali. Na en seznam predvajanja lahko vključite različne glasbene žanre in s tem ugodite vsem potnikom. Pretočni ponudniki glasbe(glasbene knjižnice), kot so Spotify, Youtube Music, Apple Music in podobni vam omogočajo celo dodajanje skladb iz več različnih naprav. Tako boste ugodili vsem glasbenim okusom. 

3. Načrtujte prvo stvar, ki jo boste naredili, ko prispete na cilj 

Dolgo čakanje v avtomobilu bo lažje, če si zamišljate zabavno aktivnost, ki se ji boste posvetili takoj, ko prispete na cilj. Družinskim članom predlagajte, da ob prihodu v hotel kovčke pustite v sobi in se takoj odpravite na bazen. Morda pa vas bolj mikata sprehod in mirna večerja? Pripravite načrt, ki se ga bodo otroci veselili – tako bodo imeli občutek, da se je čakanje izplačalo. 

4. Izberite zanimiv »podcast« , s katerim si boste krajšali čas 

Med zastojem na cesti se lahko zabavate tudi s poslušanjem podkasta. V nekaterih aplikacijah, kot so Podium Podcast, Podimo in Apple Music, so na voljo zelo zanimivi pogovori, ki so kot nalašč za prometne zastoje. Od zanimivosti s področja znanosti do osebne rasti, komedije, zdravega življenjskega sloga ali podkastov za otroke – možnosti je neskončno! 

👉  To vas bo gotovo zanimalo! Namigi za boljšo vidnost v zimskih mesecih 

5. »Kaj vidim?« 

S to igro ne morete zgrešiti. Ta slavna igrica vas bo rešila iz marsikatere prometne konice. Najmlajšim naložite izziv – naj poskušajo uganiti, o čem razmišljate. Avtomobilu? Oglasni tabli? Morda bencinski črpalki? Poskusite z vsem, kar vidijo vaše oči, vaši otroci pa naj ugibajo! 

6. Povejte zgodbo z alternativnim koncem 

Tradicionalne pravljice lahko situacijo le še poslabšajo. Lahko pa ste domiselni in si izmislite alternativni konec. Začnite s primerom, da bodo otroci vedeli, kako igrati. Klasičen konec pravljice zaključite na drugačen in smešen način. Nato je na vrsti naslednji potnik. Naj si družinski člani izmislijo različne konce in se s tem kratkočasijo ter razvijajo svojo kreativnost. 

7. Sprejmite izziv z verižnimi besedami

To je igra, ki smo se jo številni igrali v otroških letih. Poskusite z igranjem igre nizanja besed. Vsak potnik mora poiskati besedo, katere prva črka se ujema z zadnjo črko prejšnje besede. Primer: prva oseba reče »stol«, vi pa lahko nato rečete »lev« ali »limona«. Odigrajte več krogov in naredite prometno konico bolj zabavno. 

8. Pogovor s samo enim samoglasnikom 

Ste se kdaj poskusili pogovarjati s samo enim samoglasnikom? Ta igra ni preprosta, lahko pa je bolj zabavna, kot si mislite. Cilj je, da vas sopotniki razumejo tudi, če vse samoglasnike v besedah nadomestite s samo enim samoglasnikom. Primer: govorite samo s samoglasnikom »a«. Tisti, ki najprej izgovori drug samoglasnik, izgubi. 

9. Igrajte igro »Ugani, kdo« 

V tej igri si zamislite lik, ki je lahko resničen ali izmišljen. Z vprašanji, na katere odgovarjate z »da« ali »ne«, morajo sopotniki ugotoviti, o kom razmišljate. V prvi krog vključite preproste like, nato pa postopoma zvišujte težavnost. Ta igra je odličen način za kratkočasenje otrok med prometnim zastojem. 

10. Poslušajte priljubljene pravljice za lahko noč 

Pravljice za lahko noč so čarobne zgodbe, namenjene otrokom pred spanjem. Pripovedujejo o čarobnih svetovih, junakih in dogodivščinah, ki spodbujajo domišljijo ter ustvarjajo prijetno in sproščeno vzdušje pred spanjem. Če želite poslušati pravljice v avtomobilu med zastoji, lahko uporabite različne možnosti:

  • Naložite si avdio (zvočne) knjige pravljic ali poiščite primere v »podcastih«. Obstaja veliko platform, kjer so na voljo pravljice za otroke v avdio formatu. Pred odhodom na pot naložite zgodbe, da jih lahko poslušate brez povezave.
  • V trgovini ali prek spleta lahko kupite CD-je s pravljicami za otroke. Preprosto vstavite CD v avtomobilski predvajalnik in uživajte v čarobnih zgodbah med vožnjo.
  • Obstajajo mobilne aplikacije, ki ponujajo zbirke pravljic v avdioformatu. Nekatere aplikacije omogočajo predvajanje pravljic tudi brez povezave, kar je priročno za potovanja.
  • Če želite narediti izkušnjo še posebej osebno, lahko sami pripovedujete pravljice. Pripravite nekaj zgodb ali si jih zamislite med vožnjo ter jih pripovedujte svojim potnikom.

V vsakem primeru je pomembno poskrbeti, da poslušanje pravljic ne odvrača od varne vožnje. Uporabite ustrezne naprave za predvajanje zvoka, da ohranite svojo pozornost na cesti.

Nikoli ne veste, kdaj vas bo avtomobil pustil na cedilu. Zjutraj, na poti v službo ali med počitnicami. Vozite brez skrbi z zavarovanjem G24 Avto in se izognite nepredvidenim nevšečnostim!